x
Obiekty referencyjne

Kamienica w Łodzi należąca do firmy P.H.U. W. Lewandowski, znanego producenta papierów higienicznych, laureata Godła Promocyjnego Teraz Polska (www.lewandowski.com.pl).

 

Z równie dużym zaangażowaniem i pietyzmem Wiesław Lewandowski szukał miejsca na zlokalizowanie głównej siedziby firmy. Zamiłowanie do historii i zainteresowanie zabytkami polskiej architektury spowodowało, że owym miejscem stała się willa znajdująca się w Łodzi przy ulicy Kopernika 5, należąca niegdyś do jednego z łódzkich fabrykantów - Ernesta Wevera. Właściciel dokonał starannej rewitalizacji budynku, oddając jego przedwojenny charakter i dbając o każdy szczegół wystroju wnętrza. Praca ta została doceniona ponieważ, doprowadzony do doskonałości obiekt biurowy zajął 1 miejsce i został nagrodzony statuetką w ogólnopolskim konkursie "Modernizacja Roku 2004" w kategorii "Obiekty Mieszkalne" , a także 3 miejsce w łódzkim konkursie organizowanym m.in. przez Fundację Ulicy Piotrkowskiej i pod patronatem Prezydenta Miasta Łodzi w kategorii "Wnętrza budujące tożsamość Łodzi".

 

Willa Ernesta Wevera została wybudowana około 1900 roku, w sąsiedztwie fabryki koronek, wstążek i tasiemek, której Wever był właścicielem do 1925 roku. Pracę nad jej tworzeniem nadzorował podobnie jak w przypadku zakładu inżynier technolog Fryderyk Miks. Jest to jednopiętrowy, skromny budynek, nawiązujący swą formą do nurtu secesyjnego. Cechują go okna o zróżnicowanym kształcie, w tym jedno zamknięte pełnym łukiem, z wieńcem w dekoracji nadproża. Interesującym elementem jest umieszczona pod szczytem lukarna obramowana wieńcem roślinnym. Budynek przetrwał okres II Wojny Światowej i w latach 1951 - 1994 pełnił funkcję przyfabrycznego przedszkola Zakładów Przemysłu Pasmanteryjnego "Lenora". W roku 2003 został zakupiony przez Firmę "W. Lewandowski". W momencie zakupu dom był w fatalnym stanie i z pewnością nie nadawał się do zagospodarowania. Dopiero remont całego budynku, począwszy od fundamentów po dach, sprawił, że ponownie mógł on pełnić rolę obiektu użytkowego. Obecnie zachwyca nie tylko jego wnętrze, tworzone z pasją i olbrzymim zaangażowaniem przejawiającym się w doborze najmniejszych detali, ale również sam budynek i jego otoczenie wpisujące się w fabrykancki charakter Łodzi.

 

"Zachwyca pełnym blaskiem... obiekt z zewnątrz eklektyczny, w środku staje się wczesnomodernistyczny. Wnętrza nie są konserwatorskim odtworzeniem, ale imponują dbałością o detal, konsekwencją stylistyczną i użyciem dobrych materiałów. Marmurowe podłogi i balustrady z niklowanej stali, oszczędne i eleganckie w swej geometrii meble modernistyczne w recepcji. Doskonale dobrane meble ruchome: krzesła, stoliki. Znakomite żyrandole i kinkiety. Odtworzona z dużą pieczołowitością stolarka drzwiowa i oszczędne sztukaterie sufitu oraz modernistyczne witraże dopełniają całości. Cała inwestycja jest godnym do naśladowania przykładem. Szacunku, a nawet atencji inwestora - nowego właściciela do tego, co otrzymaliśmy od historii jest tutaj ogrom. Bardzo bym sobie i Łodzi życzył, by wszyscy inwestorzy byli tacy."  
Marek Janiak
(Dziennik Łódzki 7.03.2005)
Inwestor: P.H.U. W. Lewandowski
Data wykonania: 2003 - 2004 r.
wstecz  wiecej