x
Aktualności
Efekt betonu architektonicznego z zastosowaniem tynku modelowanego ALPOL AT 319
2023-12-06

Dostępne na rynku rozwiązania pozwalające wykonać realistyczne imitacje powierzchni betonu architektonicznego, opierają się zwykle na zastosowaniu specjalnych, gotowych, cienkowarstwowych mas dyspersyjnych, wybarwionych w kolorze betonu. Pozwalają uzyskać ciekawe efekty ale z punktu widzenia inwestora mają istotną wadę. Jest nią stosunkowo wysoka cena. Dostępne na rynku masy dyspersyjne są także często przeznaczone wyłącznie do wnętrz, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy planowaniu tego typu wykończenia na elewacjach i innych konstrukcjach na zewnątrz budynków. Wadą może być także niewielka dopuszczalna grubość nakładania tego typu produktów, która uniemożliwia zarówno wyrównywanie podłoża jak i tworzenie w strukturze głębszych spoin imitujących łączenia płyt betonowych.

 

Istnieje jednak rozwiązanie pozbawione wyżej wymienionych wad i ograniczeń. Jest nim, opracowana przez Dział Doradztwa Technicznego i Zastosowań firmy Piotrowice, technika wykonywania imitacji betonu architektonicznego przy użyciu sprawdzonego i stosunkowo niedrogiego produktu: Tynku mineralnego modelowanego ALPOL AT 319.

 

Podłożem dla wykonania Betonu Architektonicznego ALPOL może być praktycznie każda powierzchnia mineralna, np. ściany z bloczków betonowych, pustaków silikatowych lub betonu komórkowego, tynki cementowe lub cementowo-wapienne, warstwa zbrojona systemu ociepleń, a także stabilne ściany z płyt gipsowo-kartonowych lub cementowo-włóknowych.

 

Zestaw produktów niezbędnych do wykonania imitacji betonu architektonicznego obejmuje:

·        Grunt pod tynki mineralne ALPOL AG 701

·        Tynk mineralny modelowany ALPOL AT 319

·        Pastę pigmentową w kolorze czarnym ALPOL S 1047

·        Nanoimpregnat do powierzchni mineralnych ALPOL AI 780 lub impregnat ALPOL AI 785

 

Narzędzia niezbędne do wykonania imitacji betonu architektonicznego to: mieszarka lub wiertarka wolnoobrotowa z odpowiednim mieszadłem, strzykawka o pojemności ok. 100 ml do dozowania pigmentu, kielnie i pace stalowa, szpachla do wykonywania gładzi, paca wenecka, wałek do nakładania (fakturowania) gładzi, poziomica, wałek malarski, gąbka.

 

Przygotowanie tynku mineralnego modelowanego ALPOL AT 319 polega na wymieszaniu go z wodą z dodatkiem pasty pigmentowej ALPOL S 1047. Ilość dodanego pigmentu decyduje o intensywności koloru. Zalecana ilość wynosi od 20 do 100 ml na worek tynku. Zabarwiony i dokładnie wymieszany tynk mineralny modelowany ALPOL AT 319 należy nakładać na podłożu zagruntowanym wcześniej gruntem ALPOL AG 701. Nałożony tynk należy dokładnie wyrównać i wygładzić przy użyciu szerokiej szpachli do gładzi.
 
Beton architektoniczny nigdy nie jest jednolitą gładzią. Posiad kawerny i przebarwienia. W celu ich uzyskania należy miejscowo zafakturować „uszkodzić” wygładzoną powierzchnię. Do tego celu doskonale nadaje się wałek do nakładania gładzi. Po wykonaniu fakturowania, ponownie należy delikatnie wygładzić powierzchnię pozostawiając jednak określoną ilość kawern i niejednorodności. Po wstępnym stężeniu tynku można "zeszklić" jego powierzchnie przy użyciu sztywnej pacy weneckiej.
 
Po wyschnięciu, wykonuje się impregnację betonu, która zabezpiecza go przed zabrudzeniami, chroni przed opadami deszczu i wilgocią a w przyszłości ułatwi ewentualne czyszczenie. Impregnację można wykonać przy użyciu dwóch alternatywnych środków: nanoimpregnatu do powierzchni mineralnych ALPOL AI 780, który pozostawi matową powierzchnię lub impregnatu ALPOL AI 785 w wersji bezbarwnej, który nada powierzchni satynowy połysk.
 
Uzyskany efekt końcowy uzależniony jest od zastosowanej techniki robót oraz doświadczenia i wprawy wykonawcy.
 
Beton architektoniczny ALPOL stanowi jedną z opcji wykończenia powierzchni ścian w certyfikowanych systemach ociepleń ścian zewnętrznych ALPOL EKO PLUS STANDARD, ALPOL EKO PLUS PREMIUM, ALPOL EKO PLUS WM oraz systemu ocieleń ścian i stopów od strony pomieszczeń ALPOL TERMO IN.

Dział Doradztwa Technicznego i Zastosowań prowadzi szkolenia dla wykonawców i udziela szczegółowych informacji w zakresie technologii wykonywania.