x
Posadzki
Posadzki ALPOL - nowa jakość
2007-06-27
W budownictwie mieszkaniowym podłogi powinny spełniać wymagania dotyczące izolacyjności termicznej, akustycznej, przeciwwilgociowej; trwałości; równości i właściwej estetyki. Jest to możliwie dzięki kombinacji różnych warstw np: konstrukcyjnej, izolacji przeciwwilgociowej, izolacji termicznej i akustycznej, podkładu podłogowego popularnie zwanego wylewką, warstwy wyrównującej i wykładziny posadzkowej.

W zależności od przeznaczenia pomieszczeń, podłogi muszą być odpowiednio zaprojektowane i wykonane. Podłożem jest najczęściej strop konstrukcyjny lub w przypadku posadowienia posadzki na gruncie tzw. chudy beton. Warstwy te mają zapewnić odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Izolację przeciwwilgociową zapewnia np: folia z polietylenu. Dobrą izolacyjność akustyczną i termiczną uzyskuje się przez zastosowanie płyt styropianowych lub z wełny mineralnej. Grubość warstwy płyt izolacyjnych ustala się w zależności od przeznaczenia i umiejscowienia pomieszczeń. Na warstwę izolacji termicznej układa się ponownie warstwę folii. Przed wykonaniem tzw. podkładu pływającego należy przy ścianach wykonać dylatacje brzegowe. Przy wylewaniu dużych powierzchni należy podzielić płaszczyznę podkładu na poszczególne pola i wykonać odpowiednie dylatacje. W remontowanych budynkach często pozostawiamy tylko konstrukcję nośną budynku, natomiast wszystkie pozostałe warstwy posadzki wymagające wymiany usuwamy. Przed przystąpieniem do wykonywania podkładu zarówno w nowo wznoszonych jak i remontowanych budynkach należy zaznaczyć punkty wysokościowe określające jednocześnie grubość wykonanego podkładu. W zależności od stanu i nierówności istniejącego podłoża należy dobrać odpowiedni produkt.

W celu ułatwienia wykonywania posadzek firma ALPOL GIPS oferuje kompletny zestaw produktów:
  • posadzkę podkładową ALPOL AP 400,
  • posadzkę samorozlewną szybkowiążącą ALPOL AP 410,
  • posadzkę samopoziomującą cienkowarstwową ALPOL AP 420,
  • posadzkę samopoziomującą szybkowiążącą cienkowarstwową ALPOL AP 421,
  • posadzkę anhydrytową samorozlewną ALPOL AP 450,
  • posadzkę gipsową cienkowarstwową samopoziomującą ALPOL AP 460.
  •  
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, część produktów, a mianowicie posadzki: ALPOL AP 400, ALPOL AP 410ALPOL AP 420, ALPOL AP 421 mają zmienione, podwyższone parametry wytrzymałościowe oraz ulepszone własności robocze. Parametry posadzek zamieszczono w tabeli.
Uzupełnienie zestawu stanowią:
  • zaprawa szybkowiążąca ALPOL AZ 130 do napraw,
  • zaprawa wyrównawcza ALPOL AZ 135 do wyrównywania niewielkich nierówności,
  • grunt do zmniejszania chłonności podłoża ALPOL AG 703,
  • grunt do wzmacniania podłoża głęboko penetrujący ALPOL AG 700.
Przy stosowaniu wymienionych produktów należy szczególną uwagę zwrócić na przygotowanie podłoża: powinno być ono wysezonowane, trwałe, nośne i oczyszczone z substancji pogarszających przyczepność. Warstwy kruche i łuszczące się usunąć, spękania poszerzyć, a niewielkie ubytki uzupełnić zaprawą szybkowiążącą ALPOL AZ 130 lub zaprawą wyrównawczą ALPOL AZ 135. Podłoża słabe należy wzmocnić gruntem głęboko penetrującym ALPOL AG 700. W miejscach spękań podłoża i narażonych na koncentrację naprężeń należy zastosować zbrojenia z siatki z włókna szklanego. Zawsze należy wykonać dylatacje brzegowe (przykleić do ścian paski styropianu lub gąbki). Jeżeli w podłożu występują dylatacje to należy je powtórzyć w warstwie posadzki. Co najmniej na 24 godziny przed układaniem posadzki (oprócz ALPOL AP 400) podłoże należy pomalować gruntem ALPOL AG 703. Zastosowanie nieodpowiedniego gruntu, niedokładne zagruntowanie podłoża lub złe późniejsze odpowietrzenie posadzki może spowodować spękania, odspojenia lub pojawienie się pęcherzyków powietrza na powierzchni posadzki. Podczas wykonywania posadzek, szczególną uwagę należy zwracać na dozowanie zaleconej przez producenta ilości wody. Dodanie większej ilości wody spowoduje spadek parametrów wytrzymałościowych, zwiększy skurcz i wywoła zjawisko sedymentacji. Ważne są również warunki dojrzewania posadzki. W pierwszym okresie dojrzewania posadzka powinna być chroniona przed nadmiernym przesuszeniem i obciążeniem mechanicznym.

Posadzki na bazie cementu

Posadzka ALPOL AP 400 zalecana jest do wykonywania posadzek, warstw dociskowych i profilowania spadków oraz jako podkład pod posadzki samopoziomujące. Zakres stosowania: od 20 do 100 mm. Może być stosowana jako jastrych cementowy zespolony – min. grubość 20 mm, na warstwie odcinającej – min. grubość 30 mm lub jako pływający (np. na warstwie termoizolacji) – min. grubość 40 mm. W systemach ogrzewania podłogowego minimalna grubość warstwy nad elementem grzejnym wynosi 30 mm. Posadzka ALPOL AP 400 przeznaczona jest do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Rodzaje podłoża: beton, wylewki cementowe, warstwy izolacji, podkład piaskowy zagęszczony, podłoża gliniaste.


Posadzka ALPOL AP 410 służy do wykonywania szybkowiążących, samorozlewnych wylewek o grubości od 5 do 35 mm wewnątrz budynków. Może być stosowana w elektrycznych systemach ogrzewania podłogowego, wówczas minimalna grubość warstwy powinna wynosić 25 mm. Stanowi doskonałe podłoże pod posadzki samopoziomujące cienkowarstwowe lub wszelkiego rodzaju wykładziny ceramiczne i kamienne. Może być stosowana w miejscach narażonych na okresowe zawilgocenie (łazienki, kuchnie, piwnice, garaże). Rodzaje podłoża: beton, posadzka ALPOL AP 400 oraz inne posadzki cementowe z elementami grzejnymi. Może być wylewana ręcznie lub maszynowo.

Posadzkę ALPOL AP 420 zalecamy do wyrównywania nierówności podłoża w zakresie od 2 do 20 mm. Posadzka ta jest idealnym podłożem pod wykładziny podłogowe (PCV, panele podłogowe, dywanowe i korkowe, mozaiki oraz płytki ceramiczne). Posadzka przeznaczona jest do stosowania wewnątrz budynków. Rodzaje podłoża: beton, posadzki cementowe, posadzki ALPOL AP 400 i ALPOL AP 410. Może być wylewana ręcznie lub maszynowo.

Posadzkę ALPOL AP 421 jest przeznaczona do wykonywania szybkowiążących, samopoziomujących, cienkowarstwowych wylewek wyrównujących o grubości od 1 do 10 mm na podłoża betonowe i cementowe przed układaniem wszelkiego rodzaju wykładzin podłogowych takich jak: płytki i wykładziny PCW, panele, wykładziny dywanowe i korkowe, mozaiki i parkiety drewniane, płytki i mozaiki ceramiczne i inne. Posadzka przeznaczona jest do stosowania wewnątrz budynków. Rodzaje podłoża: beton, posadzki ALPOL AP 400 i ALPOL AP 410 oraz posadzki cementowe. Może być wylewana ręcznie lub maszynowo.

Posadzki gipsowe i anhydrytowe

Posadzka ALPOL AP 450 służy do maszynowego lub ręcznego wykonywania samorozlewnych wylewek o grubości od 25 do 60 mm. W różnych zastosowaniach minimalna grubość warstwy posadzki powinna wynosić odpowiednio: podkład zespolony - 25 mm, podkład na warstwie oddzielającej - 30 mm, podkład pływający - 35 mm, podkład w systemie ogrzewania podłogowego - 25 mm nad elementem grzejnym. Stanowi doskonałe podłoże pod wszelkiego rodzaju wykładziny ceramiczne i kamienne. Przeznaczona jest do stosowania wewnątrz budynków. Rodzaj podłoża: beton, posadzki cementowe, podkłady cementowe z elementami grzejnymi, warstwy izolacji.

Posadzka ALPOL AP 460 polecana jest do wykonywania szybkowiążących, samopoziomujących, cienkowarstwowych wylewek wyrównujących w warstwie od 2 do 10 mm podłożach anhydrytowych, betonowych oraz cementowych. Ze względu na idealnie gładką powierzchnię po wykonaniu, szczególnie polecana pod wszelkiego rodzaju wykładziny podłogowe: dywanowe, PCW, korkowe. Może być również stosowana pod płytki ceramiczne, mozaiki, a także jako wierzchnia warstwa elektrycznych systemów ogrzewania podłogowego. Przeznaczona jest do stosowania wewnątrz budynków. Rodzaje podłoża: posadzki ALPOL AP 400, ALPOL AP 410 i ALPOL AP 450 oraz inne posadzki anhydrytowe i cementowe, betony, gipsowe płyty posadzkowe.

Podkłady wyrównawcze

Zaprawa szybkowiążąca ALPOL AZ 130 służy do szybkich napraw konstrukcji budowlanych: betonowych, żelbetowych i murowych wewnątrz i na zewnątrz budynków. Przeznaczona jest do uzupełniania ubytków w tynkach mineralnych oraz napraw podkładów i posadzek cementowych. Ze względu na wysoką wytrzymałość i krótki czas wiązania nadaje się do mocowania kotew w fundamentach, słupów w stopach kielichowych, a także do murowania w niskich temperaturach, ale powyżej 0°C. Rodzaj podłoża: elementy betonowe i żelbetowe, podkłady i posadzki cementowe, mury z cegieł i pustaków ceramicznych, silikatowych, bloczków z betonu komórkowego oraz stare, niezwietrzałe tynki cementowe i cementowo-wapienne.

Zaprawa wyrównawcza ALPOL AZ 135 zalecana jest do wyrównywania podłoży pod wszelkiego rodzaju okładziny ceramiczne oraz do profilowania spadków i wykonywania warstw dociskowych. Zaprawę można nakładać w warstwie do 50 mm. Może być stosowana do uzupełniania ubytków w konstrukcjach betonowych, żelbetowych, murowych, w tynkach mineralnych oraz do napraw podkładów i posadzek cementowych. Przeznaczona jest do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Rodzaje podłoża: betonowe, żelbetowe, podkłady i posadzki cementowe, tynki cementowe i cementowo-wapienne.

 

AP 400

AP 410

AP 420

AP 421

AP 450

AP 460

AZ 130

AZ 135

Rodzaj spoiwa

Cementowe

Cementowe

Cementowe

Cementowe

Anhydrytowe

Gipsowe

Cementowe

Cementowe

Klasa zgodnie

 z normą

PN-EN 13318:2002

CT-C20-F4

CT-C30-F7

CT-C20-F7

CT-C35-F7

CA-C30-F6

CA-C20-F6

M15, typ G*

CT-C16-F4

M15, typ G*

Zużycie [kg/m2/mm]

1,9

1,7

1,4

1,4

1,9

1,4

1,7

1,7

Czas zużycia [min]

60

20

20

25

45

25

30

120

Czas po jakim można chodzić [h]

48

6

24

6

24

4

6

24

Rodzaj i wielkość opakowania

Worek 25 kg

Worek 25 kg

Worek 25 kg

Worek 25 kg

Worek 30 kg

Worek 25 kg

Worek 25 kg

Worek 25 kg

Gdzie można układać

Wewnątrz i na zewnątrz

Wewnątrz

Wewnątrz

Wewnątrz

Wewnątrz

Wewnątrz

Wewnątrz

i na zewnątrz

Wewnątrz

i na zewnątrz

Min i max grubość warstwy [mm]

20-100

5-35

2-20

1-10

25-60

2-10

3-20

3-50

Wytrzymałość na ściskanie po 28 dniach [MPa]

≥20

≥30

≥20

≥35

≥30

≥20

≥15

≥16

Wytrzymałość na zginanie po 28 dniach [MPa]

≥4

≥7

≥7

≥7

≥6

≥6

 

≥4


*klasyfikacja zgodnie z normą PN-EN 998-2:2004