x
Aktualności
ALGOM STOP - SKUTECZNA OCHRONA PRZED KOROZJĄ BIOLOGICZNĄ
2023-02-06

W naszych warunkach klimatycznych dość powszechnym zjawiskiem występującym na powierzchni materiałów budowlanych jest korozja biologiczna. Stanowi ona problem nie tylko elewacji ale także konstrukcji murowych i betonowych, dachów, kostki brukowej a nawet powierzchni szklanych. Mikroorganizmami odpowiedzialnymi za najczęściej występujące rodzaje korozji biologicznej są algi i grzyby pleśniowe.

Algi do rozwoju potrzebują jedynie sprzyjających warunków: wysokiej wilgotności, odpowiedniej temperatury i światła. Zawierają chlorofil, za pomocą którego produkują substancje organiczne przy wykorzystaniu światła i dwutlenku węgla. Oznacza to, że do rozwoju nie są im potrzebne żadne związki czy minerały zawarte w podłożu. Nie istnieją w praktyce materiały niepodatne na ich atak. Obok trudnych do usunięcia brunatno-zielonych plam, powodują powierzchniową korozję podłoża, działając na nie wydzielanymi kwasami i innymi substancjami przemiany materii.

Grzyby pleśniowe w naturalnym ekosystemie rozkładają materię organiczną. Do rozwoju potrzebują wilgoci i podłoża zawierającego choćby śladowe ilości organicznego pokarmu. Nie potrzebują za to światła. Pożywkę dla pleśni mogą stanowić zarówno związki organiczne zawarte w produktach jak i organiczne cząsteczki osiadające na podłożu wraz z kurzem i deszczem. W sprzyjających warunkach, grzybnia może być ekspansywna i rozprzestrzeniać się na odległość wielu metrów. Grzyby pleśniowe mogą powodować korozję powierzchni jak i wewnętrznej struktury podłoża. Mogą więc stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia człowieka ale także dla trwałości budowli.

Zwykłe wyczyszczenie i usunięcie widocznych objawów korozji biologicznej np. przy użyciu wody, nie będzie niestety skuteczne. Korozja pojawi się ponownie już po krótkim czasie. Właściwy efekt i trwałe zabezpieczenie elewacji na przyszłość wymaga kompleksowego działania obejmującego kilka etapów:
 

  • Ograniczenia czynników sprzyjających dużej wilgotności, np. ograniczenia przylegającej roślinności, zapewnienia większej ilości słońca i lepszego przewietrzania.

 

  • Usunięcia powierzchniowych zanieczyszczeń oraz unieszkodliwienia zarodników i grzybni pozostałych na powierzchni tynku i w jego wewnętrznej strukturze, przy użyciu skutecznego i bezpiecznego dla środowiska preparatu biobójczego do zwalczania grzybów i glonów ALPOL AI 790.

 

  • Zabezpieczenia elewacji farbą nanosilikonową ALPOL AF 680 opartą o formułę ochronną NanoBioResistant®. Jest to najnowszej generacji farba, zawierająca wysoce skuteczne środki ochronne, które przez wiele lat powstrzymają rozwój korozji biologicznej. Jednocześnie, dzięki właściwościom fizykochemicznym spoiw i hydrofobizatorów silikonowych, ogranicza porowatość podłoża i chłonność wody, czyli czynniki najbardziej sprzyjające rozwojowi alg i grzybów.

Jeżeli Twój dom wygląda podobnie jak poniżej prezentowane zdjęcia, jeżeli borykasz się z problemem zlikwidowania porażenia mikrobiologicznego elewacji swojego budynku, to nie ma na co czekać. Skontaktuj się z naszym przedstawicielem handlowym i pozwól pomóc sobie zwalczyć ten problem i przywrócić Twoim ścianom dotychczasowy wygląd.

Zachęcamy do pobrania i zapoznania się z ulotką ALGOM STOP