x
Aktualności
Producenci materiałów dla budownictwa z apelem do przedstawicieli Rządu
2021-11-18

Apel wystosowany przez Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa trafił do Premiera. Poparło go 19 organizacji. Wniosek dotyczył jak najszybszego przyjęcia Długoterminowej Strategii Renowacji. Brak przyjęcia Strategii oznacza brak dostępu do środków finansowych z UE oraz większe koszty użytkowania budynków. Stanowi ona również istotny element krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu. Przedsiębiorcy podkreślają korzyści dla gospodarki wynikające z wdrożenia Strategii, która wskazuje na potrzebę zwiększenia tempa termomodernizacji w Polsce z 1 do ok. 3 proc. rocznie.

Długoterminowa Strategia Renowacji powinna być przedłożona Komisji Europejskiej do 10 marca 2020 r. Jest to jeden z wymogów warunkujących dostępność środków finansowych Unii Europejskiej w ramach perspektywy na lata 2021-2027. Jej głównym celem jest stworzenie warunków pozwalających w sposób długofalowy zmodernizować budynki w Polsce - zgodnie z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie. Strategia przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, wskazuje na potrzebę promocji głębokiej termomodernizacji i zwiększenia tempa termomodernizacji w Polsce z 1 do ok. 3 proc. rocznie. Jednocześnie określa skalę i źródła wsparcia finansowanego tego procesu.

Producenci materiałów budowlanych zwracają uwagę na wiele korzyści związanych z termomodernizacją krajowych zasobów budowlanych. Ograniczy ona niekorzystny wpływ wzrostu cen energii na budżety gospodarstw domowych – budynki po termomodernizacji mogą zużywać nawet o 60% mniej energii. Ponadto, zmniejszy negatywny wpływ budynków na środowisko, dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Podwyższy jakość i komfort życia w budynkach po termomodernizacji. Co więcej - pozwoli stworzyć dodatkowe 100 tys. zielonych miejsc pracy na obszarze całego kraju.

Jak wynika ze Strategii skutkiem opłacalnej pod względem ekonomicznym termomodernizacji ma być oszczędność energii końcowej w budynkach mieszkalnych wynosząca 147 TWh, co odpowiada 75 proc. obecnego poziomu zapotrzebowania na energię końcową. Redukcja emisji CO2 przewidywana jest na poziomie 37 mln ton w skali roku i jest to równowartość 10 proc. całkowitej rocznej emisji gazów cieplarnianych w naszym kraju. Emisje pyłów zostaną zmniejszone o 89 tys. ton rocznie, co stanowi jedną czwartą całkowitej emisji pyłów w Polsce.

„Przyjęta i efektywnie wdrażana Długoterminowa Strategia Renowacji ma kluczowe znaczenie dla rozwoju ekonomicznego, społecznego i ochrony środowiska naturalnego w naszym kraju. Jej realizacja to ogromna szansa dla przedsiębiorców - producentów wyrobów budowlanych, ale też tysięcy małych i średnich firm wykonawstwa budowlanego, które często zlokalizowane są w słabiej rozwiniętych gospodarczo regionach Polski” – podkreślił Szymon Firląg, Prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa.